پارکت | معرفی انواع پارکت و روشهای نگهداری

درود فراوان بر شما همراهان دکوریدوون در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از محبوب ترین کف پوش های مسکونی و تجاری به اسم پارکت در خدمت شما باشیم، با تیم دکوریدون همراه باشید

پارکت

پارکت، کف پوش تزینی است که گزینه ی مناسبی برای جایگزینی کف پوش های قدیمی سرامیکی و سنگی است. این کفپوش در طرح های متنوع و سطح سایشی مختلف به فروش میرسد که متناسب با فضای مورد استفاده باید این سطح سایشی را مدنظر داشته باشید و در هنگام خرید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این کف پوش تزینی در محل های تجاری و مسکونی و ورزشی مورد استفاده است و میتوان دکوراسیون داخلی خوبی را طراحی کنید.

انواع پارکت

پارکت به دو صورت پارکت های چوب طبیعی و پارکت لمینت تولید میشوند.

 

پارکت لمینت

این نوع پارکت از چهار لایه ی مجزا ساخته شده است و میتوان گفت دلیل محبوبیت این نوع پارکت وجود لایه UV بروی روکش خارجی است که این لایه ی روکشی مقاومت در برابر رطوبت را نسبت به پارکت های طبیعی بالا میبرد.

نمایندگی پارکت لمینت

پارکت چوبی

این نوع پارکت از چوب طبیعی ساخته شده است. و متاسفانه به دلیلی دارا نبودن روکش UV  نسبت به رطوبت از مقاومت پایینی برخوردار است و همچنین ضریب سایش پایین تری نسبت به لمینت ها دارد.

مزایا و معایب پارکت

مهمترین عیب پارکت لمینت ها نفوذ اب به سطح داخلی پارکت است.

به همین دلیل نمیتوانید در مکان هایی که رطوبت زیاد است از این کف پوش استفاده کنید.

یکی از مهمترین مزایای پارکت ها گرم بودن درفصل زمستان است چرا که در هنگام نصب فوم هایی (فوم سایلنت) در قسمت زیرین قرار داده میشود که مانع نفوذ سرما به لایه ی بالایی پارکت ها میشود.

نصب

نصب این کف پوش در مدت زمان کوتاهی انجام میشود و باید توسط نیروهای متخصص صورت بگیرد

و در هنگام نصب نیاز به میخ زدن و چسب کردن نیست و نکته ی مهمی که در نصب وجود دارد این است

که اگر به صورت اصولی و تخصصی مراحل نصب صورت گرفته باشد شما میتوانید پارکت های استفاده شده را مجدد در مکان دیگر مورد استفاده قرار دهید.

نصب پارکت ها به گونه ایست که لبه ها دارای شیارهایی هستند و در هنگام نصب شیارها در کنار هم قرار گرفته

و با استفاده از ضربه ی کوچک با ابزار مخصوص در کنار هم قرار میگیرند و به اصطلاح فرش میشوند.

و به خاطر وجود شیار ها  در هنگام نصب نیاز به چسب و میخ زدن ندارند و میتوان چندین بار مورد استفاده قرار داد

 

 

حفظ و نگهداری

در حفظ و نگهداری پارکت ها چند مورد را باید در نظر بگیرید

  • رطوبت
  • ضربه
  • خط و خش

رطوبت: پارکت ها باید از نفوذ مستقیم اب و رطوبت در قسمت اتصال ها جلوگیری کرد و اگر رطوبتی وجود داشت ابتدا سطح را کامل خشک کرده و با استفاده از وسیله ای مثل سشوار قسمت مورد نظر را خشک کنید

 

ضربه: همانگونه که در قسمت معرفی پارکت لمینت ها توضیح داده شد روکش خارجی پارکت ها از مقاومت سایشی بالایی برخوردارند ولی این سطح سایشی هم در برخورد مستقیم ضربه های جسم سخت هم احتمال بروز خرابی هم وجود دارند.

 

خط و خش: اگر در منزل مسکونی و یا تجاری در قسمت هایی که پارکت ها نصب شده اند، از مبلمان و یا المان هایی دیگر استفاده میکنید، در هنگام جابه جایی و یا جادادن مبلمان خود باید دقت کنید که قسمت هایی زیرین اسیبی به پارکت ها وارد نشود.

 

سخن پایانی :پارکت ها جزو المان هایی هستند که شما میتوانید در طراحی و دکوراسیون داخلی خودتون حساب ویژه ای باز کنید و به دلیل طرح های متوع به راحتی با کاغذ دیواری و دیگر مبلمان خودتون ست کنید و فضای لاکچری و زیبا خلق کنید

طراحی داخلی

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون لاکچری

دکورایون خاص

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.