راهنمای جامع خرید کاغذ دیواری

خرید کاغذ دیواری

کاغذ دیواری پوشش تزئینی است که برای مدرن سازی خانه ها و ادارات استفاده میشود. کاغذ دیواری با پوشاندن سطوح داخلی دیوارهای ساختمان های مسکونی، تجاری و سایر ساختمان ها یکی از مهمترین قسمت های دکوراسیون داخلی محسوب میشود. این نوع پوشش بیشتر به صورت رولی یا متری فروخته می شود که برای چسباندن آن از چسب مخصوص استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم به طوری جامع انواع کاغذ دیواری شرایط نصب ، و نکات مهم خرید کاغذ دیواری را برای شما توضیح دهیم پس با دکوریدون همراه باشید .

 

 انواع کاغذ دیواری : 

کاغذ دیواری ها به دو دسته ی کلی تقسیم میشود:

 

 ساده:

کاغذدیواری با طرح ساده یکی از پرمصرف ترین نوع کاغذ است و در کنار کاغذدیواری طرح دار استفاده میشود.

کاغذ-دیواری-ساده

 

بافت دار مخملی:

کاغذدیواری های مخملی زیبایی خاص خود را دارند و البته قیمت بالاتری نیز نسبت به کاغد دیواری های ساده دارند. کاغذدیواری مخملی معمولا رنگ های تیره دارند. این نوع کاغذ دیواری به دلیل بافت پارچه ای می توانند به سادگی با مبلمان شما هماهنگ شود.

کاعذ دیواری طرح دار

 

 

کاغذدیواری از لحاظ جنس و کیفیت به چهار دسته تقسیم میشود:

 

 • کاغذ دیواری نانو

 

 • کاغذ دیواری کاغذی

 

 • کاغذ دیواری سه بعدی

 

 • کاغذ دیواری pvc  با روکش وینیل

انواع کاغذ دیواری

 

 

 کاغذی

این نوع کاغذ بسیار نازک و غیر قابل شستشو است و مدت دوام آن بین 1-2 سال است .

این نوع کاغذدیواری به دلیل جنس نازک، مناسب برای اتاق خواب یا اتاق کودک نیست و به راحتی پاره می شود .تنها مزیت این  کاغذدیواری ها قیمت ارزان آن ها است

 

 pvc  با روکش وینیل

این نوع کاغذ دیواری محکم، بادوام، قابل شستشو و ضد خش است و پس از نصب تا 5 سال دوام دارد. این کاغذدیواری ها به دلیل قابلیت شستشو برای اتاق کودک بسیار مناسب است .

 

 نانو

این نوع کاغذدیواری ها با تکنولوژی نانو ساخته شده اند. به دلیل تکنولوژی خاصی که در ساخت آنها به کار رفته است،

ضد دود و کثیفی هستند و پاره نمیشوند .این نوع کاغذدیواری ها قیمت بالاتری نسبت به سایر کاغذدیواری ها دارند .

 

سه بعدی

کاغذدیواری های سه بعدی از فاصله 3 تا 4 متری کاملا برجسته به نظر میرسد .

در واقع کاغذ دیواری های سه بعدی به گونه ای طراحی شده اند که طرح و نقش روی آن ها به دلیل سایه های خاصی که داده شده است، برحسته به نظر می آید.

 

 کاغذی

این نوع کاغذ بسیار نازک و غیر قابل شستشو است و مدت دوام آن بین 1-2 سال است .

این نوع کاغذدیواری به دلیل جنس نازک، مناسب برای اتاق خواب یا اتاق کودک نیست و به راحتی پاره می شود .مزیت خرید کاغذ دیواری قیمت ارزان آن ها است.

 

 


 

کاغذدیواری ها در چه مکان هایی استفاده می شوند؟

 

 

 

امروزه کاغذدیواری به دلیل طرح ها و مدل های متنوع و طیف رنگی بسیار گسترده ، کاربرد های متنوعی دارند که برخی از مهمترین آن ها عبارتند از:

 

 •  اتاق خواب

 

 •  اتاق کودک

 

 •  اتاق پذیرایی و مهمان

 

 • پشت تلویزیون یکی دیگر از کاربردهایی که محبوبیت آن روز به روز رو به افزایش است، استفاده از آن نمای بسیار زیبایی به خانه میدهد.

 

 • علاوه بر دیوار و سقف که کاربرد های معمول کاغذ دیواری است، می توان کاغذدیواری را در داخل کمد، کتابخانه و روی قاب پنجره نصب کرد.

 

 

مراحل نصب کاغذدیواری

چسب کاغذ دیواری

 

همانگونه که دیوار قبل از رنگ نیاز به آماده سازی دارد، برای نصب کاغذدیواری نیز باید دیوار را آماده کرد. آماده سازی دیوار که به زیرسازی نیز معروف است شامل برطرف کردن سوراخ ها و خرابی های گچ دیوار می باشد به گونه ای که دیوار کاملا صاف و یکدست شود. بعد از اتمام مراحل آماده سازی برای نصب کاغذ دیواری با محلول چسب کاغذدیواری که شامل مخلوط چسب مخصوص کاغذدیواری، آب و چسب چوب است، اقدام به نصب کاغذ دیواری کنند.

جنس دیوار مناسب برای نصب کاغذدیواری

به این نکته توجه شود که هر نوع جنس دیوار برای نصب کاغذدیواری مناسب نیست.

 

به عنوان مثال :

دیوار های گچی نسبت به دیوار های سیمانی یا چوبی پذیرش بهتری برای جذب کاغذدیواری دارند.

 

نکات کلیدی و قابل توجه قبل از انتخاب و نصب کاغذ دیواری :

از نکات مهم که قبل از نصب کاغذ دیواری که باید به آن دقت کرد ابعاد دیوار است. اگر طول و ارتفاع دیوار کم باشد، بسیاری از نقش و نگارهای کاغذدیواری بریده می شود و طرح آن به خوبی نشان داده نخواهد شد. هر چه طرح کاغذ دیواری درشت تر باشد، دیواری که روی آن نصب می شود نیز باید بزرگتر باشد.

جداکردن کاغذ دیواری

 

 

یکی از ویژگی های مثبت کاغذ دیواری نسبت به سایر پوشش های دیواری قابلیت برداشتن آن از روی دیوار است که به سادگی از طریق یکی از روش های زیر قابل انجام است :

آب:

آسان ترین روش کندن کاغذ دیواری ، پاشیدن آب روی آن است. آب از درون منفذ های کاغذ دیواری به چسب پشت آن نفوذ کرده و آن را از بین میبرد. با از بین رفتن قدرت چسبندگی چسب پشت کاغذ دیواری، به راحتی میتوان کاغذدیواری را از دیوار جدا کرد.

بخار آب:

در این روش از دستگاه بخار کننده چسب کاغذدیواری استفاده میشود که با برق کار می کند.

این دستگاه شامل یک مخزن بخار آب است و با روشن شدن آب درون آن بخار میشود و می توان با دسته ی مخزن بخار را بر روی کاغذدیواری گرفت. بخار آب چسب پشت کاغذ دیواری را حل می کند و به کاغذ اجازه می دهد تا به راحتی از دیوار جدا شود.

مواد شیمیایی:

برای جدا کردن کاغذ دیواری باید ابتدا مواد شیمیایی را که معمولا به صورت پودر است با مقداری آب گرم و سرکه مخلوط کرد و با استفاده از اسپری بروی دیوار پاشید. بعد از آنکه محلول به دست آمده چسب دیوار را در خود حل کرد، لبه ی کاغذ به راحتی با کمک کاردک یا چاقو کنده میشود.

 

رنگ یا کاغذ دیواری کدام یک بهتر است ؟

 

برای پاسخ دادن به این پرسش بهتر است نگاهی به مزایای کاغذدیواری نسبت به رنگ بیاندازییم:

 

 • تنوع طرح

 

 • عمر طولانی

 

 • نصب راحت

 

 • عدم تغییر رنگ

 

 • قابلیت شستشو

تنوع طرح

مسلما یکی از مهم ترین مواردی که برای خرید کاغذ دیواری به انتخاب مناسب تری نسبت به رنگ تبدیل می کند

تنوع بی نظیر و فوق العاده طرح های آن است. دنیای طرح و رنگ کاغذدیواری ها آنقدر گسترده و جذاب است که می توان برای هر فضایی و با هر سلیقه ای یک گزینه مناسب از میان انواع موجود انتخاب کرد.زمانی که شما رنگ را به عنوان پوشش نهایی دیوارهای خود انتخاب می کنید، هرگز قادر نخواهید بود از اجرای طرح های مختلف و دلخواه خود در فضا بهره مند شوید، در حالی که کاغذدیواری با تنوع الگوهای مختلف خود می تواند به سادگی جهت ایجاد چنین منظوری مورد استفاده قرار گیرد.

 

کاغذدیواری

عمر طولانی

از دیگر قابلیت های کاغذدیواری که آن را به یک انتخاب فوق العاده تبدیل می کند

عمر طولانی و دوام بسیار زیاد آن است. همان طور که احتمالا خودتان هم می دانیدرنگ پس از مدتی ظاهر روزهای اول خود را از دست می دهد.

این تغییر شکل در طول زمان به دلیل عوض شدن رنگ، گرد و غبار گرفتن و ورقه شدن اتفاق می افتد. حتی در مواردی نیز دیده می شود که در اثر تکان های ناشی از زلزله یا ساختمان سازی های مجاور، ترک های سطحی و همچنین عمیق در سطح دیوار به وجود می آید که ظاهر ناخوشایندی به آن می دهد. کاغذدیواری با داشتن عمر زیاد و قابلیت های خود می تواند به مدت بسیار طولانی تر نسبت به رنگ مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

نصب راحت

نکته دیگری که می توان از آن به عنوان یکی از امتیازهای بسیار مهم استفاده از کاغذ دیواری یاد کرد

نصب سریع، راحت و بی دردسر آن است. نصب کاغذ  دیواری در فضای یک خانه بزرگ نهایتا دو تا سه روز زمان می برد، در حالی که رنگ زدن دیوارهای همین خانه ممکن است یک تا چند هفته به طول بیانجامد. همچنین نصب کاغذ  دیواری دردسر پوشاندن اسباب و اثاثیه با نایلون را کاملا برطرف کرده و ریخت و پاش آنچنانی هم ندارد. افراد بسیار زیادی هستند که با داشتن تخصص در نصب کاغذدیواری قادرند در کم ترین زمان ممکن فضای منزل شما را به صورت کامل پوشش دهند.

 

 

عدم تغییر رنگ

یکی دیگر از مزیت های استفاده از کاغذدیواری، عدم تغییر رنگ آن با گذشت زمان است.

حتی مرغوب ترین رنگ ها نیز پس از گذشت مدت زمان معینی زیبایی اولیه خود را از دست داده و کدر و زرد می شوند. این مشکل در استفاده از کاغذدیواری به هیچ وجه وجود ندارد. اگر خرید کاغذ دیواری انتخاب شده با دقت انجام شود ، می تواند تا سال های سال رنگ خود را حفظ کرده و به زیبایی روزهای اول باقی بماند. ثبات رنگ از جمله خصوصیاتی است که تا حد زیادی استفاده از کاغذدیواری را نسبت به رنگ در اولویت قرار می دهد.

 

 

قابلیت شستشو 

سادگی شستشو از جمله مواردی است که می تواند به عنوان یک امتیاز ویژه در خرید کاغذ دیواری محسوب شود.

کاغذدیواری علاوه بر این که قابلیت شستشو را داراست، این امکان را ایجاد می کند که به راحتی و با ساده ترین روش ها قادر به تمیز کردن آن باشید.

قابلیت شستشو این امتیاز را به وجود می آورد که در صورت کثیف شدن کاغذدیواری توسط گرد و غبار و دوده بتوانید آن را به شکل اول خود درآورید که در مقایسه با گرفتاری هایی که پس از کثیف شدن دیوارهای رنگ شده به وجود می آید، بسیار مناسب است.

 

خرید کاغذ دیواری

سخن پایانی 

کاغذدیواری برای منزل یا محل کارتان مناسب است به شرطی که قبل از انتخاب کاغذدیواری به وسایل و تجهیزات مبلمان توجه کرده باشید ،  زیرا هماهنگ نبودن رنگ و نوع کاغذ دیواری با سایر وسایل ، علاوه بر اینکه خانه را بی نظم و خسته کننده نشان می دهند برای افراد نیز احساس آشفتگی ایجاد میکند.

دیدگاه شما

4 دیدگاه

 1. سید جواد هاشمیان گفت:

  مقاله تون عالی و کامل بود خیلی ممنونم

 2. محمد محمدی گفت:

  مطالبتون خیلی کامل و کاربردی بود
  ممنون

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.